¿Darování v České republice?

Důležité upozornění!

Hodně z Vás nám píšete, že byste si chtěli udělat zkoušku zda jste kompatibilní s Mateem.
Musíme zdůraznit, že to se nikdy neví. Dárcovství je anonymní a proto pacient neví kdo je jeho dárce a dárce neví komu zachraňuje život.
Předtím než se rozhodnete stát se dárcem, je důležité si uvědomit, že zkoušky kompatibility neslouží k tomu, abychom zjistili, zda jste kompatibilní právě s Mateem, slouží k tomu abychom zjistili typ vašich buněk a tyto data se mohly uložit do celosvětové banky dárců.
Poté co si uděláte zkoušky kompatibility a vstoupíte do banky dárců Vám dříve či později můžou zavolat, že je na světě někdo ve stejné situaci jako Mateo, s kým jste kompatibilní a komu můžete zachránit život. Rozhodnutí darovat kostní dřeň je rozhodnutí a příslib, že jste ochotni pomoci komukoli, ne jen Mateovi. Porušit poté příslib dárcovství může stát život člověka, který čeká na transplantaci.
Darovat kostní dřeň znamená zachránit život. Život Matea, či život kohokoli jiného. Mateův příběh Vás jistě vzal za srdce. Ale je potřeba si uvědomit, že je na světě mnoho jiných lidí ve stejné situaci, kteří také potřebují Vaší pomoc.
Z celého srdce doufáme, že se mezi Vámi najde ten pravý člověk, který bude moci zachránit Matea. Chceme ale aby bylo vše správně pochopeno a aby kvůli nejasnostem nemusela trpět jiná osoba.
Proto Vás prosíme, předtím, než půjdete darovat, položte si otázku, zda jste schopni pomoci komukoli, ne jen Mateovi. A jen tehdy když si odpovíte ANO, jděte darovat.

Podmínky vstupu do registru 

  •  věk 18-35 let (evidence v registru do 60 let věku, pokud dárce neodstoupí sám z osobních či zdravotních důvodů)
  • hmotnost více než 50 kg
  • dobrý zdravotní stav (žádné závažné onemocnění – ani v minulosti)
  • bez trvalé medikace a léčby (výjimkou je antikoncepce)
  • ochota věnovat svůj čas a pohodlí

Kde darovat?

Všechny informace o:

http://www.czechbmd.cz/

Tel.: +420 261 362 359 / +420 261 363 383
E-mail: darci@ikem.cz